
Oceanside Pelican fikk velfortjent oppmerksomhet
Landslaget i VFS, Oceanside Pelican fra Oslo Fallskjermklubb, ble hedret av Oslo kommune for sin sølvmedalje i VM.
- Det var en stor ære, sier laget.
Stolthet og samhold
Tirsdag 4. februar ble idrettsutøvere fra hele Oslo invitert til en høytidelig seremoni i Oslo Rådhus. Kommunen hedrer hvert år utøvere som har oppnådd medaljer i VM, OL, PL eller har vunnet EM, og i vinter var Oceanside Pelican blant utøverne som ble feiret. Oceanside Pelican tok sølv i VM i USA i oktober, og ble løftet frem sammen med utøvere fra langt mer profilerte idretter.
– Det var en stor ære å bli invitert til Oslo Rådhus og motta heder fra kommunen. Å bli anerkjent på denne måten betyr mye, både for oss som individuelle idrettsutøvere og som lag, forteller de.
– Det var et tydelig tegn på at det vi legger ned av tid, innsats og lidenskap blir lagt merke til, også utenfor luftsportmiljøet.
Oceanside Pelican deltok på seremonien sammen med familie og venner, i tillegg til luftsportspresident Rebecca Hansen. Stemningen beskrives som både høytidelig og varm. Arrangementet ble ledet av Oslos ordfører Anne Lindboe. Andre Bach forteller at det var en stor ære å få hederspris av ordføreren.
– Hun var kjempe koselig. Jeg fikk sagt til henne at jeg er en av de få som har basehoppet fra toppen av kontoret hennes. Da ble hun imponert, før hun fikk tenkt seg om.

Viktig for motivasjonen og sporten
Slike markeringer betyr mye for utøverne, og kan motivere videre satsing.
- Det minner oss om at det ikke bare handler om medaljer og resultater, men også om innsats, holdninger og hva man bygger sammen over tid, forteller Sondre Tømmervold.
Oceanside Pelican håper også at synligheten kan bidra til å øke luftsportens status i Norge.
- Vår idrett er spektakulær, men ofte litt under radaren. Når kommunen løfter frem lag som vårt, hjelper det med både rekruttering og med å skape mer forståelse for hva vi driver med.
Frittfall gratulerer laget med en velfortjent heder – og gleder oss til å følge dem videre!
